Podsumowanie fazy grupowej Mistrzostw Świata 2014 w Brazylji

Mundial w Brazylii wkroczył w decydująca fazę po zmaganiach grupowych czas na 1/8 finału. W dotychczasowych rozegranych spotkaniach nie zabrakło wielkich emocji , niespodzianek i kontrowersji. W dotychczasowej fazie turnieju strzelono 94 gole, co daje średnią 2,97 bramki na mecz. Najlepszymi strzelcami turnieju po fazie grupowej okazali się Lionel Messi ( Argentyna) Thomas Mueller ( Niemcy) Neymar ( Brazylia) wszyscy mają po 4 bramki. Ta klasyfikacja może się jeszcze zmienić. Do największych niespodzianek turnieju a raczej do sensacji było odpadnięcie pretendentów do obrony tytułu Hiszpanów którzy doznali dwóch porażek z Holandią 1:5 i z Chile 0:2  Anglików Włochów te reprezentacje także odniosły dwie porażki w tym turnieju. Portugalczycy z wielkim Ronaldo także pożegnała się  z turniejem. Nieudany występ zaliczyli także Chorwaci.I kto by się spodziewał  że aż pięć drużyn z Europy pozostanie za burtą. Szanse zachowali Niemcy Holendrzy rewelacja turnieju Francja,Argentyna i gospodarze Brazylijczycy.Do rewelacji turnieju zaliczyć można awans Meksyku,Chile,Urugwaju, Kolumbi, Kostaryki ,Szwajcarij  i Nigerji. To pokazuje że przychodzi nowe i Europa musi się bać bo futbol jest nieobliczalny co po kazają te mistrzostwa. Trudno więc wytypować kto zdobędzie koronę mistrza.